Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Mivel az olajtúltermelés miatt folyamatosan rekord alacsonyan van az olaj ára, Oroszország és Szaúd-Arábia az olajtermelés csökkentéséről állapodott meg. Ez segíthetne a megtépázott költségvetésű olajállamoknak. Az olajembargó alól nemrég felszabadult Irán viszont nem akar csatlakozni a kezdeményezéshez.
Oroszország és Szaúd-Arábia kedden megállapodott az olajtermelés befagyasztásáról – írja az Index az MTI-re hivatkozva. A két ország megállapodása után visszaállhatnak az év eleji kitermelési szintre. Ezzel visszafoghatják a jelenlegi túltermelést, ami rekord alacsonyan tartja a kőolaj hordónkénti árát.
Eddig Szaúd-Arábia öntötte az olajat a piacra, ami felborította a viszonyokat. Az egyre alacsonyabb ár miatt egyre több olajat bányásztak, ez viszont tovább csökkentette a felvásárlási árat. Egy éve az OPEC és azon kívüli országok találkozóján éppen Szaúd-Arábia fúrta meg a termelés befagyasztását.
A mostani megállapodásnak keresztbe tehet Irán, amely 2016 elején szabadult fel az olajkereskedelmét érintő nemzetközi szankcióktól. A világ ötödik legnagyobb kitermelője egyelőre nem akar csatlakozni a befagyasztásról szóló egyezséghez. Irán olajipari minisztere, Bijan Zanganeh korábban kijelentette, hogy országa nem, hogy nem állna le a bányászattal, de napi négymillió hordóra növelné a termelését – írja az Index.
A legjelentősebb olajtermelő országok képviselői április 17-én – a várakozások szerint 15 ország – Dohában gyűlnek majd össze, hogy megpróbáljanak megállapodni a kitermelés stabilizálását. Február közepén ugyanitt Szaúd-Arábia, Katar, Venezuela és Oroszország kifejezte készségét, hogy 2016-ban a januári szinten tartja termelését, ha a többi olajtermelő hatalom is csatlakozik hozzájuk.